TOBB SAİK yönetimi 25. aylık olağan toplantısını Kocaeli’de gerçekleştirdi

TOBB SAİK yönetim kadrosu 25. aylık olağan toplantısını 18 Eylül 2020 tarihinde Kocaeli’de gerçekleştirdi.

TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) 25. aylık olağan toplantısını 18 Eylül 2020 tarihinde Kocaeli’de gerçekleştirdi. Kocaeli Ticaret Odası binasında gerçekleştirileren ve SAİK üyelerinin tamamının katılım gösterdiği toplantıya, Ankara’dan TOBB Sigortacılık Müdürlüğü yetkilileri telekonferans yöntemi ile katıldılar. SAİK toplantıda görüşülen gündem maddelerini şu şekilde sıralandı:

“SAİK’e iletilen şikayete istinaden, SAİK tarafından açılan disiplin soruşturması neticesinde savcılığa iletilen rapora istinaden, şikayete konu olan bir acenteye (KVKK nedeni ile acente ismi açıklanamamaktadır) hukuki işlem yapılarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından idari para cezası verilmiştir.

TOBB SAİK tarafından girişimde bulunularak Bakan yardımcısı ve SEDDK nezdinde yapılan girişimler neticesinde 9 Mayıs Yönetmeliği’nin yeni taslak hali SEDDK tarafından SAİK’e gönderilmiş olup, bu yeni taslak SAİK tarafından İl Delegeleri, ilgili Meslek Komitesi Üyeleri ile mesleki Sivil Toplum Kuruluşlarına da gönderilerek görüş alınması kararlaştırılmıştır.

Eylül ayı SAİK toplantısında sonuçlandırılıp şikayet edilen acenteler hakkında kararlar alınmış olup 5 uyarma cezası, 4 meslekten men cezası, 2 ikaz cezası kararlaştılmıştır. Ayrıca 3 dosya SAİK tarafından savcılığa sevk edilmiştir.

Bu önemli maddeler dışında ayrıca komisyon artışları, COVID-19 dönemindeki statik IP serbestisi konusu, yeni taslak yönetmelikteki sakıncalı maddeler konusu, acentelerin satışlarının artırabilmesi konusundaki yeni projeler ve güncel konular görüşülmüştür.”

  08508404055